כלי נגישות

כיום, ידועות כבר ההשפעות ההרסניות של מחלת הסכרת על מערכות הגוף, בייחוד הפגיעה הנוצרת למערכות ההגנה החיסונית ומנגנוני הריפוי, כלי הדם ועוד. במאמר זה נעסוק בסכרת ותרומתה להיווצרות ו/או התקדמות של המחלות השונות בחלל הפה וכן בקשיים של ביצוע והצלחת חלק מטיפולי השיניים בחולים הסכרתיים.

הנזקים של הסכרת בחלל הפה גדולים מספיק, עד שחלק מתהליכי המניעה, בהם נוקטים רופאי השיניים, מוקדש להשתתפות הרב תחומית, יחד עם תחומי רפואה אחרים, להדרכת המטופלים על מנת שיגיעו לאיזון רמות הסוכר באופן מתמשך.

סכרת היא מחלה של הפרעה מטבולית, שבה קיים חוסר איזון של רמות הסוכר בדם ולרוב רמת הסוכר גבוהה, כתוצאה מהפחתת ייצור הורמון האינסולין על ידי הלבלב ו/או הפחתה ביכולת התאים לספוג את הסוכר כתגובה לאינסולין.

מחלת הסכרת קשורה בקשר דו כיווני לבעיות בחלל הפה
מצד אחד, חוסר האיזון והעלייה של רמת הסוכר בדם מביאה לשינויים רבים אשר כולם גורמים לפגיעה ביכולת תגובת הגוף למתקפות החיידקים (הקיימים בשפע בפה ובחניכיים), כמו גם ביכולת הריפוי של נזקי פגיעת החיידקים ופצעים אחרים בחלל הפה. חלק מהפגיעות הנפוצות רשומות כאן:

לסובלים מסכרת סיכוי גבוה (יותר מפי שניים) לחלות במחלת חניכיים - פגיעה זו נובעת מגורמים שונים כמו הפגיעה הכללית בזרימת הדם ברקמות החניכיים, התפתחות זיהומים חיידקיים בכיסי החניכיים עם תגובה חיסונית מופחתת ותהליכי ריפוי לקויים ועוד.

פגיעה בהפרשת הרוק ויובש בחלל הפה - פגיעה זו הנובעת מהפגיעה הכללית בזרימת הדם ברקמות ויובש כללי בגוף עקב סילוק נוזלים מוגבר בשתן, מעלה מאד את הסיכויים לגירויים, פציעה וכאבים מריריות הפה, התפתחות זיהומים חיידקיים ופטרייתיים.

פגיעה עששתית - הפגיעה נובעת מירידה בהפרשת הרוק אשר משמש בקיומו המלא בפה, חומר שטיפה ומאזן חומציות טבעי‏.

מצד שני, מטופלים סכרתיים הסובלים מבעיית חניכיים מתקשים יותר לשמור על איזון רמות הסוכר בדם, כך שהסכרת הופכת סוערת יותר ומאמרים הראו ששיפור ברמת ההיגיינה וטיפול בבעיית החניכיים הביאו ליציבות טובה יותר גם ברמות הסוכר.

הנחיות מיוחדות לטיפולים, צריכות להינתן על ידי הרופא/ה המטפל/ת בסכרת - בכל מקרה, יש לעדכן את רופא/ת השיניים לגבי מצבכם הרפואי ולתכנן את הטיפולים בהתאם לכך. לדוגמא, ניתן לבצע טיפולים בשעות המתאימות לרמות הסוכר, להקפיד על בקרת רמת הסוכר בייחוד לקראת טיפול שיניים. במרבית המקרים בהן הסכרת מאוזנת, יוכלו טיפולי השיניים להתקיים כשגרה, אף במצבים בהן הסכרת אינה מאוזנת, יהיה קשה יותר לטפל ופרוגנוזת הטיפול של חלק מהטיפולים יורדת מאד, עד כדי כך שרופאי השיניים יימנעו מלבצע אותם כלל.
המטופלים הסכרתיים אמורים לזהות ולהיות מוכנים למצבי מצוקה של גופם, כלומר, לזהות תחושות אופיניות לנפילת רמת הסוכר ולהגיב במהירות על ידי שתיה ממותקת או סוכריה לדוגמא. היה ומקרה זה מתרחש תוך כדי טיפול, יש לעדכן מייד את הרופא/ה ולהגיב בהתאם.

פתק מהרופא...
הצורך בשמירה על דרך חיים בריאה וההיגיון העומד בצידה, מובנים ומוכרים לכל. בריאות, אורך ואיכות החיים של המטופלים חשוב לכולנו. עשו מאמץ להימנע מסכרת בלתי מאוזנת, עזרו לקרוביכם לשמור על איזונה והקפידו גם על חלל הפה, כך נהיה כולנו בריאים יותר...