כלי נגישות

במהלך כל תהליך יישור השיניים וגם לאחריו, קיימים בפה מכשירים שונים, חלקם קבועים וחלקם נשלפים, אך כולם גורמים לקושי רב בשמירה על היגיינת הפה. בעיה זאת מתבטאת בכך שלא רק שהאביזרים עצמם בולטים וכולאים שאריות מזון וחיידקים, אלא שהם גם גורמים לקושי רב בצחצוח וסילוק השאריות הללו.

שאריות אלה, היה ואינן מסולקות באופן תכוף, גורמות לדלקות חניכיים ועששת - חורים בשיניים.
חשוב לזכור כי הצלחת הטיפול האורתודונטי, תלוייה מאד בהיגיינה ובשום פנים ואופן, איננו מעוניינים להגיע לשיניים מסודרות אך מלאות בחורים ודלקת חניכיים. במצבים מסויימים, יקבלו הרופאים המטפלים החלטה, להפסיק או לדחות את המשך הטיפול, משום שהמטופל/ת לא מסוגל/ת לשמור על בריאות השיניים והחניכיים, דבר שיגרום לעיכוב משמעותי בתהליך.

בעקבות זאת, צריכים המטופלים להקפיד הרבה יותר, לשמור ולהקדיש זמן רב יותר לצורך ביצוע פעולות היגיינה שגרתיות וכן משימות נוספות המיוחדות למצבם.

לצורך כך, יש לקבל הדרכות מיוחדות וחוזרות מהשיננית או מרופא/ת השיניים לגבי הדרכים בהן ניתן לשמור על ההיגיינה בזמן היישור, כולל אביזרים מיוחדים המתאימים למצב המיוחד. אביזרים אלה יהיו לדוגמא, מברשות שיניים ייחודיות כמו - אינטרפרוקסימאלית  (Interproximal / Interdental)  מברשת חד סיבית (Single-tufted) שטיפות פה המכילות פלואוריד ועוד.

בכל מקרה וכחלק חשוב ובלתי נפרד מתהליך היישור עצמו, על המטופלים ביישור שיניים להגיע גם לביקורות שגרתיות אצל רופא/ת השיניים שלהם לצורך איתור עששת ובעיות חניכיים וטיפול בהן באם אובחנו.


 FAQ - תשובות לשאלות נפוצות בנושא:

שאלה:
הבת שלי נמצאת במהלך טיפול ליישור שיניים וקשה לה לנקות את השיניים, מה לעשות ?

תשובה:
במהלך היישור קיים קושי רב בשמירה על היגיינת הפה, דבר המחייב השקעה נוספת של זמן לצורך סילוק רובד החיידקים, זאת על ידי שימוש במספר אביזרי היגיינה מיוחדים ומפגשים תכופים יותר עם רופא/ת השיניים הכללי/ת או השיננית להסרת השאריות וחיזוק היכולת והמוטיבציה להיגיינת הפה.

הקושי לשמור על ההיגיינה ולכידת המזון באזור הקוביות והחוט, יוצר הזדמנות מצויינת להתקדמות עששתית, דבר המחייב הגעה תקופתית לבדיקה שגרתית אצל רופא/ת השיניים הכללי/ת, כולל צילומי רנטגן.

ההגעה לרופא/ה ליישור שיניים אינה מכסה את בעיית העששת וכשהאורתודנט/ית מזהה חור בשיניים, סימן שהעששת כבר עמוקה ונרחבת עד כדי כך, שניתן לראות כבר שהאמייל קרס סביב החור גדול.

נערך ע"י: דר' אורי שפריר - רופא שיניים - מרפאת שיניים "פה אחד" גדרה