כלי נגישות

במסגרת האפשרויות של רופאי השיניים ל"תקן" ניסיון קודם או חרדה, היה והחרדה מוגברת, ניתן על ידי שימוש בסדציה, לנסות להביא את המטופל/ת החרד/ה, ללמידה וחוייה חיובית מתקנת ובכך להגיע למצב נוח יותר אשר מאפשר טיפול ותפקוד תקין.
בנוסף ובכדי לא לגרום לחוויות לא נעימות במטופלים הצעירים ולאפשר טיפול נוח יותר עבורם, שכיחות השימוש בסוגי סדציה שונים בתחום רפואת השיניים לילדים גבוהה יותר.

טישטוש - סדציה (Sedation) - היא טכניקת הרגעה בה יש שימוש בחומר כימי (תרופה) אשר גורמת לטישטוש.
סדציה מתקיימת בעזרת כמה טכניקות ודרגות עומק שונות, אשר בהתאמה מבוצעות על ידי צוות מקצועי, בעל ניסיון וציוד המתאים לטכניקה ועומק הסדציה:
1. הסדציה המוכרת והנפוצה ביותר היא השימוש בגז צחוק, שהיא שיטה של סדציה נשאפת ודרגתה קלה. גז הצחוק המעורבב בחמצן מועבר לגוף ממערכת המכשיר על ידי צינורות עד למסכת אף קטנה (נקראת אפון) דרכה המטופלים נושמים. יתרונו הגדול של הגז הוא בכך שתחילת השפעתו היא תוך מספר דקות של שאיפה ובסיום הטיפול היא עוברת לחלוטין במהירות תוך שאיפת חמצן נקי למשך זמן קצר, אין תופעות של התאוששות ואדם יכול לאחר סיום הטיפול לצאת לדרכו, לנהוג ברכבו ולהמשיך בעיסוקיו.
2 . סדציה חזקה יותר מושגת על ידי שימוש בתרופות הניתנות דרך הפה או נרות. המטופלים נמצאים במצב של עירנות-נמנום והשפעתה נמשכת יותר, גם לאחר סיום הטיפול כך שיש צורך להמשיך ולהשגיח על מטופלים אלה גם לאחר מכן בבית. הטכניקה תלויה מאד במשך וצורת הספיגה של החומר והשפעתו על הגוף.
3. סדציה עמוקה מושגת בדרך כלל על ידי מתן חומר כעירוי לוריד, במצב הקרוב יותר להרדמה כללית. המטופלים נמצאים במצב של נמנום-שינה והשפעתה עמוקה וממושכת יותר, גם לאחר תום הטיפול כך שיש להמשיך ולהשגיח על המטופלים גם לאחר מכן במרפאה ובבית. הטכניקה תלויה מאד במיומנות המטפל/ת וקצב הזלפת התרופה ופחות מצורת והספיגה של החומר בגוף.

השפעות תהליכי סדציה - ההשפעות הפיזיות של השימוש בסדציה דומות עקרונית וכוללות כבדות ורפיון, ישנוניות. ההשפעות החשובות של השימוש בסדציה, מתחזקות יותר ככל שהתהליך עמוק יותר והן מסוכמות בסעיפים הבאים:
1. הרגשת אופוריה - רגיעה ונינוחות, הפחתת חשש וחרדה.
2. הגבהת סף הכאב - כתלות בעומק הסדציה, מאפשר לבצע פעולות ללא אלחוש כלל והפחתת תחושות כאב בטיפול.
3. הפחתה בתפיסת הזמן - מאפשר יותר "סבלנות" ויכולת לעבור טיפולים מורכבים וממושכים במפגש אחד.
4. אמנזיה - הטיפול ואי הנוחות שבו, לא נזכרים, דבר המאפשר טיפולים נוספים וחוויה חיובית מתקנת.
5. הפחתה ברפלקס ההקאה - המוגבר במילא במטופלים חרדים, דבר המאפשר טיפול נוח למטופל ולמטפל.
6. הפחתה בתנועתיות הגוף והיפראקטיביות.