כלי נגישות

במסגרת האפשרויות של רופאי השיניים ל"תקן" ניסיון קודם או חרדה, היה והחרדה מוגברת, ניתן על ידי שימוש בהיפנוזה (כמו גם בשיטות של דמיון מודרך וכד'), לנסות להביא את המטופל/ת החרד/ה, ללמידה וחוייה חיובית מתקנת ובכך להגיע למצב נוח יותר אשר מאפשר טיפול ותפקוד תקין.
בנוסף, השימוש בהיפנוזה, הוא האפשרות העיקרית לטיפול במטופלים בעלי רגישות (אלרגיה) לחומרי ההרדמה והאלחוש המקומי.

היפנוזה (Hypnosis) - היא מצב בו תוך כדי ריכוז עצמי, מצליח האדם לנצל את הקשר בין המודע-תת מודע וגוף-נפש-מוח על מנת להביא לשיפור ושינוי גופני או נפשי.
היפנוזה מתקיימת בעזרת כמה טכניקות ודרגות עומק שונות, אשר בהתאמה מבוצעות על ידי צוות מקצועי, בעלי רישוי לעסוק בכך. התהליך ההיפנוטי מתקיים באופן אישי אצל המטופל/ת, כשהמהפנט משמש למעשה כמדריך או מאמן להבאת המטופל/ת למקום הרצוי. כמובן שתהליך זה יכול להתקיים רק במקרה של אמון מוחלט בין המטופל/ת למהפנט ובהמשך יכולים מרבית המטופלים להיכנס ולצאת מהמצב בעצמם.
במרבית המקרים יש לקיים מספר פגישות מכינות לצורך בניית תהליך ההיפנוזה, זאת לפני שניתן יהיה לפעול במסגרת טיפול השיניים תחת ההיפנוזה.

השפעות תהליכי ההיפנוזה - ההשפעות החשובות של השימוש בהיפנוזה, דומות לשימוש בסדציה, מתחזקות יותר ככל שהתהליך עמוק יותר והן מסוכמות בסעיפים הבאים:
1. רגיעה והרגשת אופוריה - נינוחות, הפחתת חשש וחרדה.
2. הגבהת סף הכאב - כתלות בעומק ההיפנוזה, ביצוע פעולות ללא אלחוש כלל והפחתת תחושות כאב בטיפול.
3. הפחתה בתפיסת הזמן - מאפשר יותר "סבלנות" ויכולת לעבור טיפולים מורכבים וממושכים במפגש אחד.
4. אמנזיה - הטיפול ואי הנוחות שבו, לא נזכרים, דבר המאפשר טיפולים נוספים וחוויה חיובית מתקנת.
5. יכולת טיפול בהפחתה ברפלקס ההקאה, בחריקת שיניים ובעיות נוספות.